Jaki mam typ cery?

Określenie swojego typu cery powinno być czymś, co robimy zanim kupimy jakiekolwiek produkty pielęgnacyjne. W sklepach zobaczymy wiele różnych etykietek, które pokazują rodzaj skóry, do której wybrane produkty są przeznaczone. Skąd jednak możemy wiedzieć, które z nich będą dla nas najlepsze? To proste! Dowiedz się jak odpowiedzieć na pytanie “Jaki mam typ cery?”!

Proste obserwacje naszej skóry

Najłatwiej określić typ cery można przez prostą obserwację. Warto przyjrzeć się swojej skórze i zobaczyć jak zachowuje się o różnych porach dnia. Warto pamiętać, że typ skóry może być różny w zależności od miejsca na twarzy. Może się więc okazać, że skóra na naszym nosie będzie zupełnie inna, niż ta na policzkach. Często zdarza się, że czoło i nos będzie się przetłuszczało, a policzki zostaną suche. Wtedy można powiedzieć, że mamy cerę mieszaną. Dlatego też warto obserwować swoją twarz i sprawdzać jak wygląda skóra w różnych jej obszarach.
Dopiero po określeniu typu cery można zabrać się za odpowiednią pielęgnację. Ta wiedza jest dla nas podstawą do podejmowania decyzji o zakupie nowych kosmetyków oraz wymianie starych na coś bardziej odpowiedniego.

Jaki mam typ cery?

Istnieje kilka różnych typów cery. Może ona na przykład być tłusta. Oznacza to, że nasza twarz produkuje dużo sebum, które może na przykład wpływać negatywnie na wygląd makijażu. Skóra będzie się wtedy błyszczeć, a pory będą zatkane. Skóra może też być sucha. W tym przypadku pojawia się na niej suche skórki, które będą wyglądać nieestetycznie. Może też ona być nieprzyjemnie ściągnięta i zaczerwieniona. Możemy też mieć skórę wrażliwą, która będzie silnie reagowała na przeróżne substancje. Wtedy istotnym będzie wybór odpowiednich kosmetyków, które nie będą jej podrażniać.

Najtrudniejsza będzie jednak skóra mieszana, która w różnych miejscach twarzy ma różny typ. Zazwyczaj środek twarzy będzie nieco bardziej tłusty, a policzki suche. W takim przypadku niezwykle istotny będzie wybór odpowiednich kosmetyków. Możemy nawet używać dwóch różnych kremów: jednego do tłustych stref i drugiego do suchych. W ten sposób będziemy mogli odpowiednio zadbać o całą cerę, która bardzo szybko zacznie wyglądać dużo lepiej.
Jak widać, określenie swojego typu cery to absolutna podstawa pielęgnacji. Dlatego też, jeśli jeszcze nie wiesz jaki typ ma twoja skóra, zacznij ją obserwować i zobacz jak się zachowuje i jak reaguje na różne kosmetyki, które już masz w swojej kosmetyczce. Te informacje będą wyjątkowo istotne przy wyborze nowych produktów.