Pryszcze na początku ciąży

Pryszcze na początku ciąży to bardzo powszechny problem i nie jest to coś, czym powinnaś się martwić. Hormony ciążowe mogą powodować, że Twoja skóra staje się tłusta, bardziej wrażliwa i skłonna do wyprysków.

Ciąża dodatkowo obciąża układ odpornościowy Twojego organizmu, co może powodować podrażnienia i stany zapalne skóry.

Wypryski na początku ciąży:

U kobiet w ciąży normalne jest występowanie pryszczy na twarzy, ramionach, klatce piersiowej i plecach. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie podczas ciąży. Hormony zwiększają produkcję oleju w skórze, co prowadzi do zatykania porów i powstawania wyprysków trądzikowych.

Być może słyszałaś, że ciąża to czas relaksu, ale jest to także czas, w którym należy pamiętać o swojej skórze.

Wszystkie kobiety doświadczają zmian na swojej skórze w czasie ciąży, ale niektóre z nich są bardziej zauważalne niż inne.

Niektóre kobiety zauważają, że na początku ciąży pojawiają się u nich pryszcze. Nie jest to spowodowane żadną chorobą, ale raczej naturalnym zjawiskiem. Hormony w Twoim organizmie zmieniają się, co może powodować zwiększoną produkcję ropy, a w konsekwencji więcej wyprysków.

Dobra wiadomość jest taka, że wypryski te zwykle ustępują po pierwszym trymestrze, a Ty nie możesz się doczekać, kiedy znów będziesz mieć piękną skórę!

Pierwszą rzeczą, która dzieje się z kobietą w ciąży, jest to, że jej organizm zaczyna produkować progesteron i estrogen. Hormony te kontrolują zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży. Produkcja tych hormonów prowadzi do wielu objawów, takich jak mdłości, zmęczenie, zawroty głowy i przyrost masy ciała.

Oprócz tych powszechnych objawów u niektórych kobiet w czasie ciąży pojawiają się również pryszcze na twarzy. Krosty mogą pojawić się na twarzy z powodu braku równowagi hormonalnej lub z powodu zmian w diecie.

Pryszcze są spowodowane zwiększonym poziomem męskich hormonów zwanych androgenami w organizmie, które mogą powodować przetłuszczanie się skóry i zatykanie porów.

Jak powstają pryszcze w czasie ciąży?

Zmiany hormonalne związane z ciążą wpływają na wszystkie obszary ciała, w tym na skórę. Zmiany hormonalne powodują zwiększenie produkcji oleju, co może prowadzić do powstawania wyprysków na twarzy w tym okresie. Czasami brak równowagi hormonalnej może także powodować zmianę nawyków żywieniowych, co również może prowadzić do powstawania pryszczy na twarzy w czasie ciąży.

Co powoduje pryszcze na twarzy?

Hormony odgrywają ważną rolę w wywoływaniu trądziku zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Mogą one jednak prowadzić do bardziej nasilonych zmian trądzikowych u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ kobiety mają wyższy poziom estrogenu niż mężczyźni.